Index - Tech-Tudomány - A sarlósejtes vérszegénység okozhatja a sportolók hirtelen halálát

Sarlósejtes vérszegénység, Betegség neve

A betegség háttere

Az egészséges vörösvértestek könnyedén haladnak az erekben, és oxigént juttatnak a sejtekhez testszerte. A sarlóalakúak ezzel ellentétben elzárják, károsítják a kisebb ereket és gátolják az oxigéntranszportot. Hatásukra jelentősen romlik a szövetek oxigénellátása. A szövetpusztulás miatt a szervek, izmok és csontok működése komoly zavart szenved.

Sarlósejtes vérszegénység

Néhány beteg alig tapasztal kellemetlenségeket, és csak véletlenül fedezik fel betegségüket, míg mások többszörös szövődményektől szenvednek. Bár a fájdalmas roham jelentkezhet idiopátiásan ismeretlen okból is, leggyakrabban a következő okok válthatják ki: az oxigén kínálat csökkenése, fertőzés, kiszáradás, földrajzi magassági változás, és hőmérsékleti szélsőségek.

sarlósejtes vérszegénység

A sarlósejtes anémia egy életen át tartó harc az egészségügyi problémákkal: fájdalmak, fertőzések, vérszegénység, stroke állandó veszélye áll fenn. Szerencsére sok sarlósejtes sarlósejtes vérszegénység szenvedő él kielégítő életet, a súlyos kór ellenére is.

Index - Tech-Tudomány - A sarlósejtes vérszegénység okozhatja a sportolók hirtelen halálát

Sarlósejtes anémia: mi sarlósejtes vérszegénység A sarlósejtes anémia örökletes betegség, vagyis genetikai úton terjed. Mindkét szülőtől kell, hogy örökölje a gyermek a kóros gént, csak úgy jelenik meg a kórkép.

Ezek azok a súlyos betegségek, amikor a vörös vértestekben levő hemoglobin képtelenné válik arra, hogy az oxigént normális módon a szövetekhez szállítsa. Ezek a betegségek legáltalánosabb emberi genetikai betegségek közül valók. Mivel nem létezik megfelelő kezelési mód, a belátható jövőben a születés előtti diagnózis és a betegséghordozók kimutatása marad a legfőbb út ezeknek a betegségeknek a leküzdésére. Egyes esetekben, mint pl. A DNS-analízis lehetővé teszi a sarlósejtes vérszegénység egyik formájának valamint a heterozigóta állapotnak sarlósejtes vérszegénység-hordozó a felderítését a meg nem született gyerekben.

Amennyiben a gyermek csak az egyik szülőtől kap rendellenes sarlósejtes vérszegénység, akkor hordozóvá válik: önmaga nem betegszik meg, de továbbadhatja a gyermekének. Melyek a tünetek? A legáltalánosabb tünet a fájdalom. A fájdalmak átmeneti jellegűek: akkor jelentkeznek — rendszerint a kezekben, lábakban, hasban, hátban vagy mellkasban —, amikor a sarlós vörösvérsejtek elzárják vagy akadályozzák a vér áramlását. A fájdalom órákig, napokig is elhúzódhat.

Melyek a tünetek?

A sarlósejtes anémia szintén vérszegénység, mivel csökken az ép és oxigénszállításra képes vörösvértestek száma. A vashiányos anémiához hasonlóan szintén gyengeség, fáradtság, sápadtság kíséri.

A szemfehérje kissé sárgás árnyalatot kap. Születéskor még nem mondható meg, hogy a sarlósejtes anémiával született gyermek élete során a betegség mennyire komoly tüneteivel küzd majd.

sarlósejtes vérszegénység

A tünetek már kora gyermekkortól jelentkezhetnek, a serdülőkort elérve a lép gyakran már olyan mértékben károsodik, hogy működésképtelenné is válhat. Az e betegségben szenvedők fogékonyabbak a tüdőgyulladásra és más megbetegedésekre is, melyek gátolhatják a vörösvértest képzést, súlyosbítva ezáltal a vérszegénységet. A mindkét szülőtől rendellenes gént öröklő betegek a tradicionális társadalmakban ritkán élik túl a serdülőkort, a csak egy kóros gént öröklők azonban enyhébb tüneteket mutatnak.

Hogyan diagnosztizálják?

User Top Links

Egyszerű vérteszttel megállapítható, hogy fennáll-e sarlósejtes vérszegénység vagy sem. Hogyan kezelhető?

sarlósejtes vérszegénység

A korai kezelés — többek között — a gyermek kéthónapos korától akár ötéves koráig tartó, napi antibiotikum-terápiát jelenti, a fertőzések megelőzése céljából. Rendkívül fontos a gyermekkori immunizáció. A fájdalom-menedzsment kiemelt szerepet kap a sarlósejtes anémia kapcsán.

Sarlósejtes anémia: mi okozza?

Ennek megfelelő kialakítása a beteg és az orvos együttműködésével történik. Rendszeres vértranszfúzióval csökkenthető a stroke, a vérszegénység és a szövődmények létrejötte.

Egy örökletes betegség, a sarlósejtes anémia A sarlósejtes anémia egy örökletes betegség, amely mögött egy, a hemoglobin β-lánc génjében bekövetkezett pontmutáció áll. Ennek hatására a hemoglobin β-láncában a 6. Az ilyen mutáns hemoglobin jelölése a normál A-típusú hemoglobinnal szemben hemoglobin-S, vagy röviden HbS. Az aminosav-csere a tetramer hemoglobin β-láncának felszínén egy korábbi negatív töltésű terület helyén egy hidrofób felületet hoz létre lásd 7. Mindennek az az eredménye, hogy főleg erős fizikai megterheléskor, amikor a T konformer aránya emelkedett, a hemoglobin molekulák szabályos rend szerint aggregálódnak, és hosszú kristályszerű HbS rudakat alakítanak ki a vörösvértestekben lásd 7.

Kiemelten fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés valamint a folyamatos és jó orvos-beteg kommunikáció. Mit tehet a beteg a jobb életminőség érdekében?

sarlósejtes vérszegénység

Meg kell tanulnia, hogy milyen tényezők váltanak ki fájdalmak. A leggyakoribb fájdalomkeltők a hideg, a szél, a dehidratáció kiszáradása megerőltető testmozgás. Az alacsony oxigénkoncentráció sűrű dohányfüstmagaslatban történő tartózkodás, repülés szintén idesorolhatóak.

Myomes, Fibrones ,Kystes Ce remède vous sera d'un très grand secour,EN PLUS DE CEL SOIGNE PLUS DE

A sarlósejtes anémiában szenvedő gyermeknek folyamatosan kell szednie az előírt antibiotikumokat, egészen ötéves koráig. Szintén lényeges pont az immunizáció. A sarlósejtes anémiában szenvedő gyermek környezete támogatására szorul, ezért fontos, hogy tanárai megértőek legyenek a szokásaival kapcsolatban gyakori ivás, mellékhelyiség gyakoribb felkeresése, hidegkerülés, megerőltető testedzés elutasítása A sarlósejtes anémiában szenvedő beteg családjával együtt napi stressznek van kitéve.

Hasznos, ha van olyan csoport amelynek segítségét kérhetik baj esetén.